S&P: Yaptırımlar bankacılığı hedef alırsa not düşer

0
109

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, ABD yaptırımlarının Türkiye’nin bankacılık sektörünü hedef alması halinde kredi notunun düşürülebileceğini belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, olası ABD yaptırımlarıyla ilgili açıklama yaptı. Reuters’a konuşan Türkiye’nin ülke notu analisti Maxim Rybnikov, “Amerikan yaptırımlarının ılımlı bir görünüm alması ve bankaları olumsuz etkilememesi takdirinde ülke kredi notunun değişmesi pek olası değil” açıklamasını yaptı.

Rybnikov, S&P’nin şu anki Türkiye notu B+’nın içinde halihazırda bu risklerin yer aldığını söyledi.

BANKACILIK HEDEF ALINIRSA ÜLKE NOTU ETKİLENEBİLİR

Ancak bankacılık sistemini hedef alan yaptırımların devreye girmesi halinde ise ‘finansal istikrarın zarara uğrayacağını bunun da kredi notunu etkileyeceğini’ belirtti. Rybnikov, özel sektörün ve buna bağlı olarak bankaların, borcunu çevirmek için yabancı sermayeye ihtiyacının olduğunu, bu yüzden böyle bir durumda ülke notunun da etkileneceğini ekledi.

TÜRKİYE ZOR SEÇENEKLER ARASINDA TERCİH YAPMAK ZORUNDA KALABİLİR

Rybnikov aynı zamanda yaptırımların yabancı sermaye piyasalarına erişimi sınırlaması halinde Türkiye’nin ya IMF ya da sermaye kontrolleri gibi zor seçenekler arasında tercih yapması gerekebileceğini ifade etti.

Rybnikov’un açıklamalarına göre, IMF anlaşması politik olarak zor olabilir, ancak sermaye kontrolleri kesinlikle zarar verici olabilir. Rybnikov, Türkiye ekonomisinin tarihsel olarak yabancı sermaye akışlarına bel bağladığını belirterek, sermaye kontrollerinin gelmesi halinde ise bu büyüme modelinin ortadan kalkacağını söyledi.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasını gerekçe gösteren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, cuma günü Türkiye’nin kredi notunu ‘BB’den ‘BB-‘ye indirmiş ve not görünümünü ‘negatif’ olarak teyit etmişti.

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen ismini buraya giriniz