Sürdürülebilirlik ve Dijitalleşme Birbirini Nasıl Tamamlıyor ?

0
405

Bugün içinde bulunduğumuz dünya, bundan 50 yıl öncesine göre çok farklı. 1972’deki Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı sırasında 5 Haziran tarihi Dünya Çevre Günü olarak kabul gördüğünde, en temel kaygılar sınırlı kaynakları korumak ve özellikle endüstri kaynaklı çevresel kirliliği önlemekti. Bu doğrultuda ormansızlaşma, ozon tabakasına zararlı gazlar, atıklar gibi konulara odaklanılıyordu. Kısacası, çevre ve sürdürülebilirlik konusunda “korumacı” yaklaşım gündemdeydi.

Bugün ise dünyada 5 megatrend var

Dijitalleşme,

İklim değişikliği, Şehirleşme,

Demografik değişim,

Globalleşme.

Bu megatrendlerin her biri de sürdürülebilirliği farklı şekillerde etkiliyor. Örneğin, şehirleşmeyle üretim ve tüketim merkezleri değişirken, iklim değişikliği eskisinden çok daha bilinçli yaklaşımlara ihtiyaç duyuyor. Fakat bu megatrendler arasında belki de en büyük potansiyeli, dijitalleşme barındırıyor.

Hem özel hem de iş yaşamlarımızda, yani bireylere doğrudan dokunan süreçlerde tamamen elektronik/dijital bir dünyayla kuşatılmış bulunuyoruz. Fakat işletmelerin ve endüstrilerin altyapılarında bu dijitalleşme nispeten daha geç ortaya çıktı. Diğer bir deyişle, sektörler hala büyük ölçüde analog yapılara bağımlı durumda. Örneğin, global karbon emisyonlarının yaklaşık % 40’ı ulaşım sektöründen, endüstriyel proseslerden ve binalardan kaynaklanıyor. Bu analog yapıların yerini dijital sistemlerin alması, çevresel sürdürülebilirlik açısından dünyamıza büyük bir değer katma potansiyeline sahip bulunuyor. Endüstri 4.0 ile bambaşka bir boyuta taşınan dijitalleşme, sanal ve gerçek üretim dünyalarını, daha yüksek esneklik, kalite ve verim için bir ekosistem yaratacak şekilde birleştirerek üretim süreçlerini dönüştürüyor. Dolayısıyla, en büyük karbondioksit salım kaynaklarından biri olan endüstride dijitalleşme, bu anlamda da parlak bir gelecek vaat ediyor.

Sürdürülebilirlik, isminden de anlaşılacağı gibi süreyle sınırlı bir kavram değil. Tüm gelişmelerle birlikte değişen, gelişen bir süreçten söz ediyoruz. Çevresel anlamda sürdürülebilirlik için de geleneksel yöntemlerle çevreyi korumanın ötesine geçmemiz, dijitalleşmenin nimetlerinden yararlanarak çevresel etkileri en aza indirmemiz gerekiyor. Bu anlamda, teknolojik gelişmeler bize büyük bir fırsat sunuyor; bu fırsatların en başında da dijitalleşme geliyor. Haluk GÜNDEMİR

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen ismini buraya giriniz