TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNİN DURUMU VE ÇİFTÇİNİN FİNASMAN PROBLEMİNİN ÇÖZÜMÜ

0
4

Tarım Kredi Kooperatifleri ile ilgili olarak; Sözcü gazetesinde yer alan habere istinaden analitikbakis.org sitesinde yayınlanan haberde: “CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakanlar Kurulu’nun tarımsal kredilerde faiz oranının yüzde 8 olmasına ilişkin kararına karşın, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin çiftçiye yüzde 23-24 gibi ticari kredi oranları ile kredi kullandırmasını yazılı soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.” İfadelerine yer verilmiş ve haberin devamında söz konusu soru önergesine karşılık Hazine ve ekonomiden sorumlu Bakan Sayın Berat Albayrak’ın “Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi değildir. Banka tarafından tarımsal üretim yapan üreticilere kullandırılan kredilere uygulanan faiz oranlarının Tarım Kredi Kooperatiflerine uygulanması mümkün bulunmamaktadır” dediği vurgulandıktan sonra haberin son kısmında yine Sayın Ömer Fethi Gürer’in “Şu anda Tarım Kredi Kooperatifleri’nde çiftçiye komisyon hariç yüzde 23-24 aralığında faiz oranı ile kredi kullandırılıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal kredi faiz oranlarını en az yüzde 19’a çekmesi gerekiyor. Yüksek faiz uygulamasından dolayı çiftçinin borcu katlanıyor, tarımsal üretim olumsuz etkileniyor” sözleri ile haber son bulmaktadır. Haberin tamamı analitikbakis.org da okunabilir.

Bildiğimiz kadarı ile AKP dönemlerinden önceki hükümet icraatlarında Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu tür uygulamalar ile oluşan zararı hazine ya da genel bütçe disiplini içerisinde kalarak T.C.Ziraat Bankası kanalı ile görev zararı uygulamaları ile karşılanmakta idi.

Sayın Berat Albayrak’ın ifadelerinden konu ile ilgili olarak farklı iş alanlarında iş adamlarına gösterilen töleransın çiftçiden esirgendiği net olarak ortaya konulmaktadır. Başta çiftçiyi temsil eden en önemli sivil toplum örgütü Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) olmak üzere hiçbir sivil toplum örgütünün bu duruma ses çıkartmaması ya da tepki vermemesi açık ve net olarak çiftçi’nin sahipsiz olduğu ve yalnız bırakıldığının çok açık bir delili olarak görülebilir.

T.C.Ziraat Bankasından sonra çiftçinin en önemli destek alması gereken kuruluşun Tarım Kredi Kooperatifleri olması gerektiği halde söz konusu kuruluşun çiftçiye gerektiği ölçüde destek vermemesi ya da verememesi hem tarımsal üreticimiz açısından ve hem de bütünü ile tüketicimiz açısından ekonomik krizin ya da darboğazın daha da etkili hale gelmesine yol açacaktır.

Genel anlamda Çiftçi nin en önemli problemlerinin başında Finansman a erişim gelmektedir.

Kırsal kalkınma hibe destek paketlerinin kapsamının son derecede dar olduğu ve içerisinde bir çok adaletsizlikleri ve yanlışları barındırıyor olması çiftçinin finansman a erişimi konusundaki zorlukların çözümüne hiçbir etkisini olmadığını ifade etmektedir.

Çiftçi nin finansmana erişimi konusunda bir çok özel banka çiftçimize destek vermektedir. Ancak özel bankaların verdiği desteğin de tamamen ticari amaç ile gerçekleştiği ve bu konuda da çiftçimizin büyük sıkıntılarının olduğu herkesin malumudur.

Peki bu durumda çiftçi ne yapmalıdır; Bu çok önemli problemi nasıl ve ne şeklide çözebilir.

Bu noktada bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.

İlk akla gelen öncelikle banka, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ya da Tarım Kredi Kooperatifleri gibi kuruluşların eskimiş ve kendisine hiçbir faydası olmayan kuruluşlar olduğunu hatırlarından çıkartmamaları gerekmektedir.

Daha sonra ise dünyadaki örneklerin incelenmesi gerektiği çok açık bir zemin olarak görülmelidir.

Mevcut yasalar çerçevesinde TZOB ve Tarım Kredi Kooperatfileri gibi işe yaramayan kuruluşları göz ardı ederek yeniden ve yeni önderler eşliğinde örgütlenmek en doğru yöntem olarak düşünülebilir.

Peki eskisinden ne hayır gördük ki yeni örgütlenmelerden ne hayır bekleyebiliriz diye bir düşünce akla gelebilir.

Yeni örgütlenmenin eski düşünceler ile değil yepyeni ve ülkemizde henüz uygulama alanı bulamamış  ya da bulamamış pırıl pırıl düşünceler ve uygulamalar ile çevrelenmesi gerektiği hiçbir zaman akılda çıkarılmamalıdır.

Akıldan çıkarılmaması gereken en önemli ölçü ise; Gıda Tarım Ve Hayvancılık sektörleri öncelikle multidisipliner sektörlerdir. Ve gerek teknik detayda gerek ekonomik anlamda ve gerekse finansal anlamda çözümlerin de konfirgüratif olması zorunluluğu vardır.

 

Ahmet Nizamettin Güvener

Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol eski Genel Müdürü

 

 

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen ismini buraya giriniz